Tomorrow Will Be Better - Příběh (přepis)

29. prosince 2011 v 17:44 | Katryn |  FMX World
Je leden 2010,Libor Podmol přijíždí do USA. V legendárním obchodě Chaparral v Los Angeles si kupuje motorku,Suzuki 250 dvoutakt. Poptávka po dvoutaktních motorkách je tak malá,že už se vyrábějí pouze jediný den v roce. Momentálně je tato Suzuki posledním dvoutaktem v celé Kalifornii. Prodává mu ji Doug Parsons,kdysi jeden z nejlepších freeride jezdců,který se bohužel ve své kariéře zastavil a dnes nemá ani peníze na svoji motorku.

,,Teď si možná zajezdím,kamarád se zranil,tak mi půjčí svoji..." řekl Doug. Amerika je plná různých osudů a Libor se postupně seznamuje s některými z nich. Příští tři měsíce stráví tréninkem v Arizoně a Kalifornii a to je dobrá příležitost aby poznal místní jezdce a místní jezdci poznali jeho.

Liborův otec byl známý endurový závodník,který jezdil i v Československé reprezentaci a pochopitelně k motorkám vedl i svého syna. Libor jezdil od mala motokros a sbíral úspěchy. Bohužel,když bylo Liborovi 13 let,jeho otec tragicky zemřel a tím se začala psát nová kapitola jeho života. Motokros je dost drahý sport a ve chvíli,kdy nemáte finanční podporu (ve většině případě rodičů...),je prostě nemožné zajíždět dobré výsledky. Na druhé straně se v té době objevil freestyle,který jako první v Čechách začal provozovat Petr Kuchař.

Volnost freestylu za prvé více seděla k Liborově povaze a za druhé jsou finanční nároky o dost nižší než u klasického motokrosu. Navíc tento nový atraktivní sport vyvolal zájem fanoušků a sponzorů a Libor se tak mohl postarat o svoji mámu,přítelkyni a mladšího bráchu. Přes divoké začátky se Libor postupně vypracoval mezi nejlepší jezdce na světě a mohl si tak splnit sen. Koupit letenky do Ameriky,v Americe si koupit motorku a strávit čas v zemi,kde freestyle motokros vznikl.

Trénink,freeride a nekonečně mnoho možností k ježdění,poznávání jiné kultury. Překvapení,že vám na benzínové pumpě nechtějí prodat pivo,pokud nemáte americký pas... Amerika je prostě svá,takže nikoho ani nepřekvapí,když si přijdete koupit oblek a zkoušíte si k němu motokrosové boty.

V motokrosovém parku Speedworld se odehrává zvláštní fotosession. Probíhá focení na plakát k filmu,při kterém Libor jezdí pouze v obleku. Za normálních okolností má na sobě Libor jenom tričko,motokrosové kalhoty a chrániče na kolena. Ty se mu ale do kalhot od obleku nevejdou,takže sundává i je. V košili,kravatě a saku se kupodivu cítí velmi dobře,takže zkouší i trik,který si doteď netroufl skočit na hliněném dopadu - Seatgrabflip indian.
Při saltu vzad se vymrští z motorky,jednou rukou se chytne za sedlo a střihne nohama. Trik se daří,tak Libor zkouší několik dalších,lepších,protaženějších,až najednou prohmátne naprázdno. Naštěstí se ve vzduchu dokáže otočit nohama na zem a nedopadá na hlavu. První scéna ve filmu,kde je vidět,že FMX není jenom zábava,ale že taky dost bolí a bohužel tuhle cenu musíte občas zaplatit.

Jen o čtyři dny později Libor vyhrává na Slovensku první závod sezóny a okamžitě po něm se vrací zpátky do Ameriky. Z hotelů jsme se přesunuli do bytu Liborova manažera Lucase,který je na cestách po Evropě a k nám se připojil mladý australský jezdec Rob Adelberg,který o půl roku později dokáže zajet páté místo na prestižních X Games,ale bohužel si také zlomil oba kotníky,takže další půlrok nevstane z vozíku. Teď je ale čas na ježdění v parcích a volném terénu.

Jedno z nejzajímavějších míst vůbec je Cameron v Arizoně,indiánská rezervace,kde probíhá natáčení videa On The Pipe 6. On The Pipe jsou ty nejprestižnější videa ve světě FMX,což dokazuje,že při natáčení v Cameronu je i kmotr FMX Mike Metger.

Trénink a pobyt ve Státech končí a začíná závodní sezóna. První závod Mistrovství,na které se Libor tento rok hodlá soustředit,se koná v Berlíně a Libor vyhrává. Sezóna začíná výborně a k tomu se přidává fakt,že Libor podepisuje jako vůbec první evropský jezdec kontrakt s Rockstar energy drink. Velký sponzor ale požaduje také velké změny v Liborově přístupu k ježdění. Libor,doteď jezdící jen v triku a kalhotách,musí nosit dres a to je rozčarování pro hodně jeho příznivců,kteří Libora měli rádi právě pro jeho "punkový" vzhled a to,že se od ostatních jezdců odlišoval.

Mike má přezdívku The Godfather a zcela právem. Dá se říci,že on prostě JE Freestyle motokros. Vymyslel většinu triků a je jeden z nejrespektovanějších jezdců vůbec. O to víc těší,že si před ním ani Libor ani Rob vůbec neudělali ostudu,naopak vrcholem dne je jejich společný vláček,kdy Rob,Mike a Libor skáčou obrovský přírodní skok. Ve velké rychlosti a těsně za sebou.

Během léta se Libor připravuje na podzimní část sezóny a v hlavě se mu honí jediná věc. Chce získat titul Mistra světa. Pro sebe a pro všechny v jeho okolí. Pro svou rodinu,kamarády,svého otce,který ho posadil na motorku,ale bohužel předčasně zemřel,a teď i pro svého syna,kterého čeká se svou přítelkyní Lenkou.
Motivace získat titul je veliká.

Libor musí vynechat nejbližší závod v Hamburku a přichází o vedení. Jeho motivace je ale obrovská a už tři týdny po operaci,kdy mu doktor sešrouboval klíční kost dvaceti šroubky,závodí v Lotyšsku. Ve finále sice opět padá,ale body za šesté místo stačí k tomu,aby se udržel ve hře. Vítězstvím v rodné Ostravě a potom i ve Vídni znovu přebírá celkové vedení o pouhé dva body.

První závod po létě jsou X Fighters v Římě. Trať je velká,se spoustou skoků a Liborovi vyhovuje jako žádná trať předtím. V tréninku si je naprosto jistý svým ježděním a dělá triky,které jindy v tréninku vůbec nezkouší. Asi právě proto vjíždí do kvalifikace dost přemotivovaný a jízdu chce zahájit tou nejrychlejší jízdou po předním kole,jakou kdy udělal. Ujede ale jenom asi pět metrů a jde přes řídítka na zem. Otevřená zlomenina klíční kosti není úplně nejlepší zpráva před nadcházejícím podzimem,kdy se mají odjet rozhodující podniky Mistrovství světa.

Před finálovým závodem v Brazílii je rozhodnutý nepustit ho za žádnou cenu!
LIBOR SE STÁVÁ MISTREM SVĚTA!
Měsíc po získání titulu Mistra světa se Liborovi a Lence narodil syn Libor Joshua Podmol...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama